RegionBG

bg iconНачало » Туризъм » Маршрути » Туризъм в Севлиево и Дряново до 2050
Туризъм в Севлиево и Дряново до 2050
22 Апр 2014 12:15:13    |    1286    |    Коментари: 0
pic

Възможностите за изграждане на регионална стратегия и развитие на местния туристически продукт е представил пред обществеността, бизнеса, местната администрация и представители на медиите в Дряново и Севлиево заместник-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев. Това съобщиха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Бранимир Ботев е посочил, че има няколко сегмента, които определят интереса към региона. Това са културно-историческото наследство, съхранените във времето занаяти, запазените църкви и манастирски комплекси, включително и Дряновския манастир, които могат да станат обект на поклоннически туризъм от Русия, Украйна, Молдова и други православни страни. Не трябва да се забравя изключителната местна кухня и прекрасната природа, е отбелязал той.
Тук има предпоставки за изграждането на културно-исторически маршрут с европейска значимост чрез възстановяване на отсечката от Римския път, свързващ Емпориум Дискодуратера с Аугуста Траяна.
Друг целеви пазар за общините от региона можел да бъде румънският. В последната година гостите от северната ни съседка заемат трето място сред чуждестранните туристи, посещаващи България.Затова е необходимо общините да имат стратегическа визия за развитието си - можели например да се обединят в клъстер от няколко съседни общини, които заедно да предлагат туристическите си обекти под формата на маршрути. Като още една възможност зам.-министър Ботев е представил и новата оперативна програма "Региони в растеж", в която по пета ос са предвидени 112 млн. евро само за туризъм, а бенефициенти по програмата могат да бъдат общини, неправителствени организации и религиозни общности.
Ботев е посочил, че това, с което държавата е в състояние да помогне на бранша, е подготвената от Министерството на икономиката и енергетиката Стратегия за развитие на туризма в България. За първи път това правителство разработи подобен дългосрочен документ, който е до 2030 г. , но с хоризонт 2050 г., е напомнил той и е допълнил, че е особено важно е да има синергия между стратегията на държавата и местните стратегии.
Министерството е готово да организира изнесени работни срещи по места и да подготвя екипи на регионално ниво, като целта е създаването на детайлизирани мастър планове за устойчиво развитие на туризма в съответните региони.
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България