Българската православна църква почита на 26 октомври паметта на Свети великомъченик Димитър Солунски Чудотворец. Свети Димитър е православен светец. В народния календар празникът на Св. Димитър – Димитровден, бележи поврата в годишното време и началото на зимата. Според поверията в полунощ срещу празника небето се отваря, след което се очаква и първият сняг. Светецът се смята за покровител на зимата, студа и снега. На 26 октомври завършва традиционният период - от Гергьовден до Димитровден, за наетите сезонни работници - пастири и ратаи. На Димитровден се е прието на трапезата да има ястия от птици и зеленчуци.
Заради славянския му произход от древни времена всички славянски народи честват светеца. Българи и сърби го почитат като патрон на цялото славянство. Предполага се, че светецът е бил проконсул на Солун и е загинал мъченически за Христовата вяра на 26 октомври 306 г.
Чудотворната сила на Свети Димитър е причина той да бъде почитан като покровител на град Солун. В деня на неговата памет в Солун се стичат поклонници от цял свят, но особено много от Балканите. Частици от неговите мощи се съхраняват в манастира Ватопед, Панталеймоновския и Ксенофския манастир.
По време на Втората българска държава Свети Димитър е сред най-почитаните светци и най-вече в столицата Търново. Първите Асеневци смятат Свети Димитър за свой покровител.
Димитровден се чества като професионален празник на строителя. Празнуват всички архитекти, проектанти, строителни инженери и всички, ангажирани в сферата на строителството. На този празник имен ден имат хората с имената Димитър, Димитрина, Димо, Димка, Драган, Драгана, Митко, Митра, Митрана, Мита, Митка, Диметра, Димана.
Кметът на община Казанлък Галина Стоянова поздравява всички именици и всички строители, инженери и архитекти, които честват професионалния си празник на Димитровден!
Tweet |
|