RegionBG

bg iconНачало » За всеки » Кулинария » Шардоне и дъб: Истинска двойка
Шардоне и дъб: Истинска двойка
27 Фев 2012 14:24:55    |    1949    |    Коментари: 0
pic

Ефросия Благоева, DiVino.bg
Генетичната заложеност на шардонето за проява на аромати и вкусове така добре пасва с ароматните и вкусови характеристики, които пък дъбът експонира, обогатявайки и концентрирайки вината по време на ферментация и отлежаване. Накратко "химията" между тях като двойка се получава!
Веднага искам да споделя радостната новина, че Rubaiyat 2008 на Винекс Преслав и Ivo Varbanov Florestan 2009 получиха (заслужено) най-високата оценка в категорията отлични вина с изявен собствен характер - 90 точки.
Дегустацията предизвика еуфория у мен и колегите ми, не само защото за първи път дадохме на български бели вина такава висока оценка, а и заради желанието ни да вярваме, че отминава ерата на вината, в които дъба преобладава над останалите вкусове и аромати, изпълнявайки ролята на коректор на различни дефекти или липса на добър материал. Консуматори и винари израстнаха и се научиха взаимно. Публиката у нас започна да очаква от шардонетата в дъб повече елегантност, финес с дълбочина на преживяванията и запазена физиономия на сорта. Отмина и залитането по преходната мода на американски шардонета, които с първото помирисване те карат да се чувстваш в сладкарница с препечени ванилови курабийки. Винарите пък все по-често избират, независимо от двойно по-високата цена, френски дъбови съдови, които доказано щадят плода.
Дегустацията наложи още един извод, свързан с енологичните похвати за използване на дъбови съдове. Сравнявайки бележките от дегустационния репортаж от юли миналата година, например на шардонето Ivo Varbanov Florestan 2009, прави впечатление, че изминалото време му се е отразило отлично. Желанието на Иво да твори вина, максимално близки до натурата, е причина шардонето да отлежава освен във френски барици, и в 500 литрови съдове от български дъб. Виното се е обогатило вкусово и освен маслен тост и тропически плод е развило сложни минерални тонове, подправъчни къри нотки и интригуващи смолисти нюанси. Показа прекрасна кондиция по отношение на баланс и комплексност, потенциал за отлежаване поне още три-четири години и съответно получи с три точки по-висока оценка, отколкото на миналогодишната дегустация. Идеален пример за това, че добрата работа с дъб, освен че обогатява, прави по-загладено и завършено виното (най-важното!), подготвя го за по-дълъг и разнообразен живот в бутилката след това.
Rubaiyat 2008 ни впечатли с органичното вписване на името в структурата на всяка глътка от това шардоне. Идеята на неговия създател Стефан Пирев е да направи вино с потенциал за продължително отлежаване с развитие в бутилката. Може да го съхранявате в колекцията си още четири-пет години, без да загуби от своята прелест, затова и името му е препратка към неувяхващия чар на четиристишията на Омар Хаям. Бленд е от четири клона шардоне – единият за интензивност на аромати, другият за структура и дълготрайност и останалите два - за свежест. Впечатлява с дълбок златист цвят на зехтин и ухания с ориенталска пищност и мазнота на небцето. Развива комплекстност от аромати на кафе, бяла череша, масло и ванилия, кроасан и зелена маслина, допълнени от фина минералност и тост с масло на финала. Живо, сочно и елегантно с отличен баланс и дължина.
Подобни прекрасни трансформации с развитие на повече нюанси във вкуса и завършена структура са валидни и за Le Passionel 2008 на Синтика, Mogilovo Single Vineyard Calista 2009 на Мидалидаре и Yamatiev’s Marble Land 2009 Ямантиеви. И трите вина получиха оценки от 89 точки, като тук ще издам моето пристрастие към шардонето от мраморното лозе на Ямантиеви. Фино, с елегантен фокус и забележителна минареална изява. Истинско тероарно вино, направено с визионерски усет.
Останалите шардонета от реколти по-стари от 2010 попадат в категорията две бутилки DiVino рейтинг, с оценки от 83 до 86 точки. Общото впечатление е за вина със средни тела и запазена цитрусова свежест, обогатени с пикантни акценти на ванилия и подправки, които препоръчваме да се пият в рамките на една до две години. Или накратко - приятни, добри шардонета
С други думи, вече има достатъчно добри шардонета, ферментирали и отлежавали в дъб с произход България, в които си заслужава да се инвестира! А красиво запазените, отлежали бели вина са неизказано удоволствие...
Ето и участниците в тази наистина вълнуваща и интересна дегустация:

Rubaiyat 2008 Винекс Преслав

Ivo Varbanov Chardonnay Floresian 2009 Иво Върбанов

Sintica Les Passionel Chardonnay Barrel Fermented 2008 Синтика

Yamatiev’s Marble Land Chardonnay 2009 Ямантиеви

Midalidare Chardonnay Calista Mogilovo Single Vineyard 2009 Мидалидаре

Khan Krum 1939 Chardonnay 2009 Хан Крум

Santa Sarah Chardonnay 2006 Санта Сара

Villa Yustina Exclusive Chardonnay 2008 Домейн Юстина

Elenovo Chardonnay 2009 Едоардо Миролио

Malkata zvezda Enigma Chardonnay 2009 Малката звезда

Vinex Preslav Novi Pazar Chardonnay 2009 Винекс Преслав

Chateau Copsа Zeyla Barrel Fermented 2009 Шато Копса

Leva Winemaker's Selection 2009 Винекс Славянци

В дегустационната комисия бяха Вили Гълъбова, Ефросия Благоева, Юлия Костадинова, Емил Коралов, Ясен Бориславов и Ясен Захариев.
 

Коментари (0)
Коментирай
Име:
E-mail:
Текст:
Код за сигурност
Напиши символите в полето:
code
 
Региони в България